Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Hic Sunt Dracones - Petr Procházka
Hledat
Navigace: Hic Sunt Dracones > II - Zlopoustevník Šáchor

Zlopoustevník Šáchor

Druhý díl trilogie „Hic sunt dracones“,  pojmenovaný podle jedné z postav „Zlopoustevník Šáchor“, bezprostředně navazuje na příběh prvního dílu „Firfix“. Firfixe Knižní klub vydal v květnu 2008, a Ministerstvo kultury ČR jej v publikaci „Vzdálené v nás a blízkost v cizím“ určené pro mezinárodní knižní veletrh v Bologni 2009 zařadilo mezi 40 nejpozoruhodnějších počinů v oblasti původní české literatury pro děti a mládež.

Zlopoustevník Šáchor“ čtenáře znovu zavádí na samý konec Starého světa – na nevelké panství vladyky Karla, jehož dceru Karolínu a malou část dračího pokladu si hlavní hrdina příběhu ovčák Jakub přes nepřízeň osudu vybojoval díky věrnosti a odvaze, s jakou po boku synů dračího císaře Salamandra – Firfixe a Pancíře – dokázal vzdorovat záludné a moci chtivé čarodějnici Hedeře. Dračí princové opětují pozvání na svatbu Jakuba a Karolíny pozváním na galavečer na počest vysvobození svého otce; na slavnost, o jejíž uspořádání si poněkud neomaleně řekl Pán deště Kráp z proslulé Rady tří. Čarodějové nikdy nevynikali přílišnou skromností, a když se jim konečně jednou povede pořádné kouzlo, začnou sami věřit tomu, že vládnou nad počasím. Jejich víra se ale stane osudnou nejen jim.. Ve snaze odvrátit magickými prostředky nájezd piráta Balvana z Hory, vnuka neblaze proslulého Edwarda Drakobijce, na plující Ostrov s Horou, z něhož je jen jedenkrát za sto let možné vstoupit do Drakonie a snad i získat něco z jejích pokladů, způsobí katastrofu. Firfix a Pancíř přátele z potápějícího se Ostrova sice dokážou zachránit, ale nestačí se včas vrátit a zůstanou na pevnině.

Aniž to však kdo tuší, pod horami v Kamenici narůstá zlo a touží po pomstě a po návratu k moci. Při cestě za svým cílem dokáže ovládat a manipulovat jak těmi, kdo jako zhrzený rytíř Balvan touží po dračím zlatě či po zadostiučinění jako závistí sžíraný Bartoš, tak těmi, kteří vlastně celou svou duší původně toužili konat dobro. V boji o moc vzbuzuje strach a hrůzu a využívá ty nejtemnější vlastnosti všech, se kterými se potká a kteří mu podlehnou… 

Naučí se lidé žít po boku draků a draci po boku lidí i přesto, že z pastvin se ztrácejí ovce a krutá zima sužuje jedny i druhé? Dokážou Firfix a Pancíř najít cestu zpátky do Dračí říše? Dokáže Jakub moudře a spravedlivě vládnout panství, které mu spolu s dcerou prchlivý Karel předal? Budou poddaní mladého ovčáka uznávat za svého pána? Jak se budou novoty, které zavádí, zamlouvat vojákům, kteří ho mají chránit?

Nit osudu spřádají sudičky – a Alžběta, Blažena a Cecílie se opravdu činí. Dvojčatům, které se Karolíně rok po svatbě narodí, předpoví osud spojený se sudbou dračí. Ale ještě dřív, než se vladyka Jakub vrátí z Moranských mokřin, kde pátrá po ukrývajících se čarodějích, děti se beze stopy ztratí a s nimi i jejich matka. Jakou roli hrál v jejich zmizení poustevník Šáchor, který se až nápadně vyhýbá dračím princům? Není to však jen spravedlivý trest za paktování se s draky, cena za jejich poklady, kterou teď Jakub musí platit? Dříve si o tom lidé jen šeptali, teď ale začínají mluvit nahlas… a dědeček Karel utápí žal v temně rudém víně a pálence ze svých sklepů.

Zatímco „Firfix“ vypráví o iniciační cestě mladého hrdiny, při níž poznává sám sebe, bojuje o lásku a slávu a s nimi získává i moc, je druhý díl trilogie jeho zápasem nejen o potvrzení a udržení toho, co dobyl, ale především o záchranu toho nejcennějšího, co na světě má – milované ženy a sotva narozených dětí.

 
© www.hicsuntdracones.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma